Eğitim

#
Konut Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonlarında, yanlış aydınlatma veya eksik aydınlatma kullanılması çoğu zaman agresif tavırlar sergilememize neden olmaktadır. Peki doğru aydınlatma nasıl seçilmelidir?

Ev ortamında verimli bir çalışma için optimum aydınlatma koşullarının sağlanması gereklidir. Evlerde yerel aydınlatma ön planda olmalıdır. Evlerde huzur verici, sıcak atmosfer sağlayan, estetik bir aydınlatma yapılmalıdır.

Bunu sağlamak için;

Seçilen ışık rengi 2700K-3000K tercih edilmelidir.

Mekanın genişliği ile aydınlatma tasarımlarının büyüklüğü arasında doğru orantı kurulmalıdır.

Armatürler, abajurlar ve apliklerin estetik olmasına özen gösterilmelidir.

Duvarlara yönelik spotlarla, tablo gibi güzel objeler vurgulandığı gibi, duvarın mimari dokusu ortaya çıkarılır ve endirekt aydınlatma sağlanır.

Koridor ve antrede; Yeterli görmeyi sağlayacak aydınlatma elamanı seçilmeli ve doğru anahtarlama sağlanmalıdır.

Giriş holünde, duvardaki tabloların veya heykelcik objelerinin aydınlatılması tavandan genel aydınlatmaya göre çok daha hoş bir karşılama etkisi sağlar.

Salon aydınlatmasında; Salonda sohbetten, okuma yazmaya yemek yemekten tv izlemeye kadar çeşitli faaliyetler yer alır ve bunlara ilişkin aydınlatma ihtiyacı çok farklıdır. Dolayısıyla gerektiğinde armatürlerin tamamının gerektiğinde bir kısmının yakıldığı, loşlaştırma imkanı olan, estetik bir aydınlatma yapılmalıdır.

Yemek odası aydınlatması; Masa üzerine sarkan, askı yüksekliği ayarlanabilen armatürler çok iyi sonuç verir. Doğru armatür askı yüksekliği, armatür altının masanın 0,60-0,70m üstünde olmasıdır. Askı yüksekliği ayarlanamayan armatürlerin yüksekliği bu değerde olmalıdır.

Mutfak aydınlatmasında; tek ışık kaynağı gerekli tüm ışığı sağlayamaz.4 ışık çeşidinin karışımı ile iyi bir aydınlatma sağlanır. Bunlar; görev aydınlatması, ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması ve dekoratif aydınlatmadır.

Yatak Odası aydınlatmasında; günün yorgunluğunu atabilmek için sarı ışık ya da daha açık beyaza yakın sarı renk kullanılarak soft ışık tercih edilmelidir.

Banyo aydınlatmasında; beyaz renk tercih edilmelidir.Net bir görüntü elde edebilmek için ayna etrafında kullanılan ışıklarında beyaz ve tonlarında olması gerekir. Tercih edilen aydınlatmanın neme karşı dayanıklı olması gerekir. (IP44 veya daha yüksek)

Çocuk Odası aydınlatması; Çocuk Odası için dekoratif aydınlatma ürünleri seçerken çocuğunuzun yaşını, oda büyüklüğünü ve aktivitelerini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Çocuk Odasındaki aplik, abajur ya da lambaderlerde kullanılan ışık rengi sıcak bir renk olmalıdır.


Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Ümran DERELİOĞLU