Eğitim

#
Ofis Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Ofis aydınlatma ile ilgili olarak yapılan en önemli yanlışların başında ışık miktarının iyi bir şekilde ayarlanamaması gelmektedir. Aydınlatma miktarı çalışanın görme ve algılama yetisi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. İdeal bir ofis aydınlatması 300/550 lux aydınlatma seviyeleri arasında olmalıdır.

Ofislerde çok sıcak ( sarıya yakın )ışıkların kullanılmasından kaçınılmalıdır .Çünkü sarı ışık dinlendirici bir etki yaratacak, bu da akşam saatlerinde uyku halinin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bunun için 4000K aydınlatma yapılması daha doğru olacaktır.

Modern açık ofislerde çoğunlukla oldukça büyüktürler, yer yer oldukça alçak bölmeler, ayrıca alçak çiçeklikler, dolap ve raflar ihtiva eder. Bunlar aynı zamanda bölme elemanı işlevini de görürler. Açık ofislerde zaman zaman belirli bir modül çerçevesinde tefrişte ve bölme elemanlarında değişiklikler olabileceğinden, buna imkan veren bina mimari modülüne uygun, eşit aralıklı armatürler ihtiva eden genel aydınlatma yapılır. 

Toplantı odaları, sunum yapma, etkinlik düzenleme, iş görüşmeleri, önemli iş fırsatlarının değerlendirildiği bir firmada en yaygın olarak kullanılan alandır. Diğer taraftan ise toplantı odasının tasarımı, şirket kültürünü yansıtmaktadır. Toplantı odalarından, konferans salonlarına kadar birçok etkinlik gerçekleştirildiğinden, bu alanlarda konsantrasyonu sağlamak ve tüm dikkati üzerine çekmek oldukça önemli bir konudur. Her etkinliğe uygun aydınlatma ihtiyacı ise kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Bir Aydınlatma Kontrol Sistemi Kurulması

Aydınlatma kontrol sistemleri, ışığın ofis içindeki her noktada nasıl kullanıldığını kontrol ederek ofiste enerji tasarrufu sağlar. Olağan ofis aydınlatmasına bir aydınlatma kontrol sistemi eklenirse, aydınlatmadan performans ve enerji tasarrufu özellikleri açısından en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Aydınlatma kontrol sistemleri ofisinizin farklı alanlarındaki aydınlatmayı düzenleyerek para tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Koridorlar, tuvaletler ve toplantı odaları gibi sürekli kullanımda olmayan alanlarda, bir aydınlatma kontrol sistemiyle gereksiz enerji harcanması önlenecektir. Kontrol sistemiyle bu alanlardaki aydınlatmanın sadece kullanımdayken aktif olması sağlanacaktır.

Aydınlatma kontrol sistemleri, modern ofislerde hayati önem taşıyan bir aydınlatma esnekliği sağlar. Örneğin projektörler gibi ofis aydınlatma sistemine ek olarak ışık yayan cihazların kullanıldığı toplantı odalarındaki aydınlatma seviyelerini kontrol etmek için dimmer anahtarları kurulabilir.

Ofis tiplerine göre pencereler, perdeler vb. ek araçlar da aydınlatma sisteminin bir parçası gibi düşünülebilir. Gün ışığının ya da dış ışığın içeri girmesini kontrol eden bu araçların da bir ofisin aydınlatma sistemini tasarlarken göz önünde bulundurulması gerekir.


Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Ümran DERELİOĞLU