Eğitim

#
Aydınlatmada Renk Sıcaklığı (Kelvin)

Renk sıcaklığı, ışığın ortamda yarattığı ışık rengi ambiyansıdır. Birimi Kelvin‘dir.

Aydınlatma aygıtları, ışık rengine göre yaygın kullanımıyla sıcak beyaz, doğal beyaz ve soğuk beyaz olmak üzere üç gruba ayrılmış durumdadır. 2700 K – 3500 K aralığı sıcak beyaz, 3500 K – 4500 K aralığı doğal beyaz, 4500K – 6500 K aralığı soğuk beyaz olarak adlandırılabilir.

Farklı alanların farklı aydınlatma gereksinimleri vardır. Renk sıcaklığı ihtiyacı da kullanım yeri ve amacına göre değişiklik göstermektedir. Oturma odalarında, yatak odalarında, restoranlarda sıcak beyaz renkte ışıklar kullanılırken, ofislerde, çalışma alanlarında, öğrenme ortamlarında, garajlarda soğuk beyaz renkte ışıklar tercih edilir.

Sıcak beyaz ve soğuk beyaz aydınlatmaların birçok farklı avantajı bulunmaktadır. En önemlisi; sıcak renkler dinlendirici etkilere sahipken, soğuk renkler konsantrasyonun artırılmasına yardımcı olur.

Renk sıcaklığı, çevrede bir ambiyans yaratır ve duvarlarınızı, mobilyalarınızı ve nesnelerinizi görünür kılmanıza yardımcı olur. Soğuk tonlu renklerle donatılmış bir yerde sıcak ışığın kullanılması renklerin soluk ve cansız görünmesine neden olabilir. Aksine, ılık ton renklerle donatılmış bir yerde soğuk ışık kullanılması doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle, çevrenin görünümü aydınlatmanın kalitesine bağlıdır. Ortamdaki renkler, açık renk sıcaklığı seçimini dolaylı olarak etkiler. Akıllıca bir seçim, yalnızca ortamın ortamını değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda güzel bir görünüm yaratır.


Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Ümran DERELİOĞLU