Eğitim

#
Cephe Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Cephe aydınlatması ilgili yapı veya anıta dikkat çekmek ve civardan geçenler üzerinde olumlu etkiler oluşturmak için yapılır.

İster modern, ister tarihi bir yapı olsun, her yapı kullanım amacına uygun bir şekilde cephe aydınlatmasına sahip olabilir. Kullanılacak ışık rengi burada kilit noktada yer almaktadır. Modern binalarda çok renkli uygulamalar yapılabilir ancak tarihi yapılarda beyaz ve sarı renkte ışıkların gölgeyle birlikte kullanılması doğru bir tercih olacaktır.

Cephe aydınlatmalarında projektörler, wallwasherlar, lineer aydınlatmalar, gömme aydınlatmalar, duvar ışıkları ve piksel aydınlatmalar kullanılmaktadır. Kullanılacak aydınlatma elemanlarının sayısı, konumu ve özellikleri tasarımcı tarafından belirlenir.

Örneğin; projede wallwasher kullanılacaksa, bu ışık kaynağının lens açısı ışıklandırılacak yüzeyin yüksekliğine ve genişliğine göre seçilir.

Uygulama öncesinde, bilgisayar ortamında simülasyonların gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Cephe aydınlatması uygulamalarının bilgisayar simülasyonu için Dialux ve Photoshop programları bir arada kullanılır

Bina cephe aydınlatmalarında, renk değişimi, açma-kapama ve animasyon gösterme gibi kontrollerin gerçekleştirilmesi amacıyla DMX gibi aydınlatma kontrol sistemleri kullanılır. DMX, kullanıcıların aydınlatma sistemi üzerinde tam anlamıyla kontrol sahibi olmalarını sağlayan bir protokoldür. Rengarenk aydınlatılmış binaların pek çoğunda DMX sistemi kullanılmaktadır.

 

Yapı ve Anıtların Cephe Aydınlatması;

Tarihi eserler ve anıtlar, kamu yapıları, köprüler kültürel veya milli gururun ifadesi içinde aydınlatılır. Gaye ne olursa olsun iyi bir cephe aydınlatması şehirlere güzellik katar, estetik duygularını tatmin eder.

İyi cephe aydınlatmasının hedefi binanın-anıtın gündüz görünümünü gece tekrarlamak değildir. Amaç yapıt-anıt farklı ama çekici ve hatırlanacak şekilde gösterilmeli, güzellikleri vurgulanmalıdır.

Yapının ön bölümünde deniz, göl, nehir var ise su siyah ayna işlevini görür ve aydınlatılmış yapının suda yansıması çok güzel görünüm sağlar.

 


Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Ümran DERELİOĞLU