Eğitim

#
Aydınlatmada Kullanılan Terimler

Armatür : Aydınlatma armatürü, bir veya birden fazla lambayı bünyesinde taşıyarak onlara dekoratif bir görünüm veren, aynı zamanda da olumsuz dış etkilerden koruyan aydınlatma araçlarıdır.

Avize : Tavandan asılan, şamdan veya ampullü, cam veya metalden dekoratif aydınlatma aracına denir.

Aydınlatma Seviyesi (Lüks): Aydınlık ya da aydınlatma seviyesi bir yüzey üzerinde birim alan başına düşen toplam ışık miktarıdır. Birimi lüks'tür ve

kısaltılmış şekilde lx olarak kullanılır.

Balast : Floresan ve HID gibi gaz deşarjlı lambaları çalıştırmak için ihtiyaç duyulan, uygun gerilimi ve akımı sağlayan cihazlara balast denir.

Crı (Renksel Geriverim İndeksi) : CRI‘ın açılımı Color Rendering Index yani Renksel Geriverim İndeksi‘dir. CRI, bir ışık kaynağının görsel performansını belirten önemli bir ölçüttür. CRI, yapay yani elektrikli ışık kaynaklarının, güneş ışığına göre renkleri yansıtabilme kapasitesini ölçer.

Duy :  Küçük veya büyük ampullerin sığabileceği şekilde olan bu araç, kablolardan geçen elektriğin daha kolay ve pratik şekilde ampule aktarılmasını sağlar. Yivli bakır veya pirinçten üretilmektedir

Gerilim (Volt) : Elektrik gerilimi, akımın oluşması, yani elektronların hareketi için gerekli olan elektrik alan kuvvetidir. Elektrik akımın “akmasını” yani oluşmasını sağlar. Birimi Volt’tur. V harfi ile gösterilir.

Güç (Watt) : Watt, bir armatürün aydınlatmak için elektrik şebekesinden çektiği elektrik güç miktarını gösterir. Kısaca W harfi ile gösterilir.

Ip (Koruma Sınıfı): IP kodu olarak da bilinen, IP koruma sınıfı bir ürünün sıvı ve toz girişine karşı dayanıklılığını belirtmektedir.

IP derecesi için 2 basamaklı bir sistem kullanılır; bu basamakların anlamları

     1-İlk basamak, katılara karşı koruma

     2-İkinci basamak, sıvılara karşı koruma

Işık Açısı : Bir ışık kaynağının ışığı nasıl dağıttığını belirten ifadeye ışık açısı (beam angle) denir. Işık açısı derece cinsinden ifade edilir, simgesi (°)’dir. Işık kaynakları 5 dereceden 45 dereceye kadar dar açılı, 45 dereceden 120 dereceye kadar geniş açılı olarak sınıflandırılabilir.

Işık Akısı (Lümen) : Bir aydınlatma aygıtının her yönde yaydığı toplam ışık miktarına ışık akısı denir. Işık akısının birimi lümen’dir. Bir lamba veya aydınlatma armatürünün lümen değeri ne kadar yüksekse, o kadar yüksek ışık çıktısına sahip demektir.

Işık Şiddeti (Kandela) : Işık şiddeti bir ışık kaynağının belirli bir yönde yaydığı ışık miktarıdır. Işık şiddetinin birimi Kandela’dır. Kandela değeri bir ışık kaynağının ne kadar parlak olduğunu ifade eder.

Projektör : LED projektör dış aydınlatma ürünleridir. Bu ürünler kendi içerisinde değişik çeşitlere ayrılmaktadır. Farklı beklenti ve ihtiyaçlara yanıt verirler. Dış aydınlatma ürünleri olduklarından genellikle çevresel etkenlere karşı dayanıklıdırlar. Su, rüzgâr güneş etkilerini minimum seviyeye indirgeyen sistemleri bulunur.

RAL : RAL, Avrupa ülkelerinde kullanılan standart renk tanımlama sistemidir.

Renk Sıcaklığı (Kelvin): Işık kaynağının rengini derecelendiren ve tanımlayan ifadedir. Birimi Kelvin'dir. Kelvin'in sembolü K'dir ve sayısal değerden sonra gelir.

RGB: Aydınlatma endüstrisinde RGB, çok renkli aydınlatmalar için kullanılır. RGB aydınlatmada, üç ana renk ile milyonlarca farklı ışık rengi oluşturulabilir.

Wallwasher: Duvarda belirli bir bölgeye odaklanarak ışığı parlatmak yerine, duvarın bir bölgesini ışıkla yıkayan aydınlatma armatürlerine Wallwasher denir.


Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Ümran DERELİOĞLU