Eğitim

#
Mağaza Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Mağazalarda 4 farklı kategori de aydınlatma kullanılarak doğru bir aydınlatma sağlanmış olur.

Bunlar;

1-Genel aydınlatma ile ortam aydınlatması sağlanır.

2-Görev aydınlatması ile belirli görev ve amaçlar için kullanılır. Daha fazla ışığın gerekli olduğu alanları aydınlatmak için kullanılan odaklanmış aydınlatmalardır.

3-Vurgu aydınlatması ile vitrinleri veya mağazadaki bazı alanları ve ürünleri vurgulamak için kullanılan aydınlatmalardır.

4-Dekoratif aydınlatma ile mağaza konseptini daha güzel ve şık göstermek için kullanılan aydınlatmalardır. Genelde mağaza tasarımına göre avize, özel tasarım aydınlatmalar veya şık tasarlanmış sarkıtlar kullanılabilir.

Mağazalarda ortalama aydınlık seviyesi 500 lüks olmalıdır. Mağaza aydınlatmalarında CRI 80 den az olmamalıdır. Satışı yapılacak ürün ve mağazanın büyüklüğüne, tavan yüksekliğine göre armatürler de  farklı renk sıcaklığı kullanılabilir.

Mağazalarda vitrin aydınlatması müşteriyi mağazaya çekme açısından çok önem arz etmektedir. Dolayısıyla müşterinin ilgisini çekip, mağazaya girmesini sağlayacak şekilde aydınlatılmalıdır. Vitrin de aydınlık seviyesi, ışık rengi, kontrastlar ile ilgi çekilmelidir. Bu alanlarda aydınlık seviyesi 2000lüks-3000lüks olmalıdır.

Mağaza da iyi bir ışıklandırma sisteminin sağladığı bazı yararlar vardır;

-İyi bir ışıklandırma görüşü kolaylaştırarak müşterinin ürünleri doğru ve çabuk bir biçimde değerlendirmesine yardımcı olur.

-Müşterinin dikkatini mağazanın içerisine çeken iyi bir aydınlatma mağazaların önünden geçen çok sayıda müşterinin ilgisini tek bir mağaza üzerinde toplayabilir.

-Mağaza içi müşteri trafiğini canlandırır.

-Mağaza personelinin çalışma şevkini artırır.


Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Ümran DERELİOĞLU