Eğitim

#
Kütüphane Aydınlatması

Kütüphaneler, insanların okuyabileceği geniş kitap koleksiyonlarına sahiptir.

Sabahın erken saatlerinden, akşamın karanlığına kadar hizmet veren kütüphaneler insanlara, araştırma yapabilecekleri, okuma yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri uygun ortamı sağlamalıdır.

Aydınlatma da bu ortamın önemli bir parçasıdır. Kütüphane de öyle bir ortam oluşturulmalıdır ki konukları araştırmaya ve öğrenmeye teşvik edici olmalıdır.

Kütüphane aydınlatmasın da bazı özel durumlarda düşük voltajlı halojen lambalarında, (bölgesel olarak da spot ışık istenilen özel yerlerin aydınlatılması için) kullanımıyla karşılaşılabilmektedir.

Günümüzde standart akkor flamanlı lambalar ve halojen lambaların kullanıldığı durumlarda gün ışığı İle bütünleşmiş elektronik ayar anahtarı(dimmer) kullanılarak enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.

Kütüphanelerin aydınlatılmasın da lamba seçiminde verim(lümen/watt) yüksek, uzun ömürlü, zamanla oluşan ısı akısı düşümü az olan lambalar tercih edilmelidir.

Kitap raflarının yüzeyindeki aydınlatmanın dengeli bir dağılımının olması herhangi bir tek noktada yüksek aydınlık seviyesi oluşmaması gerekir.

Ayrıca, çalışanların ve ziyaretçilerin çalışmalarını kolaylaştırmak, aradıklarına rahat ulaşabilmeleri için “aralık-bölüm” işaretlerinin kolay görünmesi adına raf  sonları aydınlatılmalıdır.

 

Öneriler:

  • Yumuşak ve kamaşma yaratmayan ortam aydınlatması, kütüphane için büyük öncelikle değerlendirilmelidir.
  • Okuma alanları için vurgu aydınlatmalarıyla daha iyi görme koşulları oluşturulabilir.
  • Halka açık kütüphanelerde, acil aydınlatma da unutulmamalı, kaçış yolları ve çıkış rotaları acil aydınlatma armatürleri ile işaretlenmelidir.
  • Kullanılan aydınlatma göz yormamalı, baş ağrıtmamalı ve dikkat dağıtmamalıdır.
  • Armatürlerde Kelvin gün ışığına yakın seçilmeli, koleksiyon bölümünde 350lx , okuma alanında 500lx olmalı, renksel geri verim endeksi CRI 80 dan büyük olmalıdır.


Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Ümran DERELİOĞLU