Eğitim

#
Spor Salonu Aydınlatması

Spor salonları hem bireysel hem de toplu yapılan eylemlere yönelik olarak;

-Oyun alanları (masa tenisi,tenis,voleybol,basketbol,badminton, squash, yüzme havuzları vb.)

-Fitness bölümü kardiyo alanı, kassal çalışma alanı, esnetme egzersizleri alanı, çok amaçlı stüdyolar,

-Kişisel bakım bölümü sauna ve buhar odaları, masaj odaları ve kuaförler gibi açık ve kapalı mekanların yer aldığı, 07-23 saatleri arasında hizmet veren tesislerdir.

Spor merkezlerinde söz konusu mekanların yanı sıra,idari bölümler, kullanıcı ve görevlilere hizmet veren soyunma , duş ve tuvalet gibi mekanlar da yer alır.

Aydınlatma armatürleri, özellikle spor aletlerinin üstünde, doğrudan kamaşmayı önlemek için dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir.

Spor aletlerinin bulunduğu alanlarda yüksek aydınlatma seviyeleri istenir ancak bu aydınlatma, spot ışıklarla kullanıcıyı rahatsız edecek, yüzüne parlayacak şekilde yapılmamalıdır. Bu alanlarda ışığı daha yumuşak dağıtan, rahatsız edici olmayan ışık kaynakları tercih edilebilir.

Özel sınıflarda, parlaklığın artırılıp azaltılmasını, bazı ışıkların ayrı ayrı açılıp kapatılabilmesini sağlayan kontrol sistemine yoga, pilates, spinning, zumba gibi derslerin yapılmasında ihtiyaç duyulabilir. Bu sayede istenilen ortamı yaratmak için ışıklar kontrol edilebilir veya belirli ışıklar kısılarak gün ışığından azami şekilde yararlanılabilir.

Yüksek tavanlara ve yüzme havuzlarının üzerine gelen ışıkların bakım ve onarımının zor olması sebebiyle, bu alanlarda uzun kullanım ömrüne sahip armatürler tercih edilmelidir.

Ayrıca yüzme havuzu ve duş alanları gibi ıslak zeminler için koruma sınıfı IP65 veya daha yüksek aydınlatmalar tercih edilmelidir.

Spor salonlarının aydınlatmasında genellikle led panel, downlight, lineer aydınlatma ve spot ışıklar kullanılmaktadır.

Armatürlerin ve projektörlerin konstrüksiyonu top darbelerine dayanacak sağlamlıkta olmalıdır. Spor salonlarında lüx değerleri kullanılan amaca göre farklılık arz etmektedir.

Aktivite tipleri ve düzeylerine göre sağlanması gereken minimum aydınlatma değerleri:

Eğlence amaçlı oyunlar

300 lux

Antreman

400 lux

Klüp-yerel maçlar

500 lux

Televizyonda yayınlanan maçlar

1000 lux


Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Ümran DERELİOĞLU