Eğitim

#
Bahçe Aydınlatması

Eğer bahçeli bir eviniz varsa veya yazlığınız müstakil bir yapıysa en az eviniz kadar bahçe aydınlatması da önem taşımaktadır. Bahçe aydınlatmasında en önemli detay temel aydınlatmanın doğru konumlandırılmasıdır.Hiç kimse akşamları karanlık bir bahçeye çıkmaz istemez. Özellikle yaz akşamlarında evde oturmak yerine düzenli ve güzel dekore edilmiş bir bahçe de vakit geçirmek ister.

Öneri:

-Eğer bahçe alanı büyük ise bolard aydınlatma veya dekoratif aydınlatma direkleri kullanarak genel bir aydınlatma sağlanabilir.

-Ağaç aydınlatmalarında yukarı doğru ışık veren aydınlatmalar kullanarak ağaç gövdelerinin gece görünmesini sağlayabilirsiniz.

-Bahçe duvarının üzerine set üstü aydınlatmalar koyarak karanlık kalan yerleri aydınlatabilirsiniz.

-Yüksek voltajlı aydınlatmalar sert ışık yayar. Bu yüzden güvenlik ve koruma ışıkları olarak bunlar tercih edilir. Daha dekoratif çözümler için düşük voltajlı ışık kaynaklarını kullanabilirsiniz.

-Bahçede kot farkı varsa sınırlarını yere gömme spotlarla belirginleştirebilirsiniz.

- Oturma alanında koltukların arkasında duvar yüzeyi varsa dekoratif apliklerle aydınlatabilirsiniz veya alanda duvar yoksa dış ortama uygun lambaderler kullanabilirsiniz.

-Bahçe de öne çıkarmak istediğiniz alan hangisiyse, bu alanda bahçe apliklerini simetrik bir şekilde yerleştirerek son derece şık ve işlevsel bir aydınlatma uygulayabilirsiniz.

-Havuz kenarındaki boş bir duvarı, doğal taş ile kaplatıp dekoratif apliklerle süsleyerek bahçede muhteşem bir görüntü oluşturabilirsiniz.

-Tercih edilen aydınlatma armatürlerinin dış etkenlere karşı dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. (IP65 veya daha yüksek)

-Bahçede kullanılan armatürlerde farklı ışık rengi (kelvin) kullanarak soft bir ambiyans elde ederek bahçenizin geceleri daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.


Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Ümran DERELİOĞLU