Eğitim

#
Restoran Aydınlatması

Restoranlarda aydınlatma dekorasyonla bütünleşmesi gereken bir konudur. Restoranlarda mekanın özellikleri, işlevinin doğru algılanması görsel algıya bağlıdır. Dolayısıyla aydınlatma yaratılmak istenen atmosferi belirleyecek olan önemli bir parçadır.

Restoranın konseptine göre yüksek tavanlı alanlarda buffle tavan ,mesh asma tavan, gergi tavan veya alçıpan asma tavan tercih edilebilir.

Böylelikle;

-Arka planda yer alan tüm tesisat yapıları için gizleyici niteliğinde olduğu için kullanışlı bir alternatiftir.

-Yüksek ölçüde ses yalıtımı sağlamaktadır.

-Müdahale gerektiren durumlarda hızlı ve pratik erişim imkanı sağlamaktadır.

Alçak tavanlı alanlarda ise,

Doğru sıva üstü aydınlatma ürünleri seçilerek, bazı alanlar da da sarkıt aydınlatma seçilerek mekanın müşteri üzerinde iyi bir etki yaratarak müşterilerin tekrar gelmeleri sağlanabilir.

Restoranlarda aydınlatmaları ;

1-Ortam

2-Vurgu

3-Dekoratif

4-Doğal aydınlatma olarak 4 bölüme ayırabiliriz.

Doğal aydınlatma ve ortam aydınlatması ile genel aydınlatma sağlanır. Dekorasyona uygun seçilen dekoratif sarkıt, aplik, abajur ve lambaderlerle tasarım bütünleştirilerek soft bir ortam oluşturulabilir.

Güçlü ışık kaynakları doğrudan değil endirek olarak kullanılmalı müşterileri rahatsız etmemelidir. Yemek yenilen alanda sıcak ışık tonu kullanılırken öne çıkmasını istediğimiz alan veya öne çıkmasını istediğimiz obje vb. bulunduğu alanda 4000K doğal gün ışığına yakın tonlar seçilmelidir. Bu alanda olması gereken lüks değeri 50-200 luks arasındadır.

Mutfak gibi dikkat gerektiren alanlarda 6500K beyaz ışık rengi seçilmelidir. Bu alanda olması gereken değeri 500 luks dür.Giriş alanlarda 100 luks, gıda depolama bölümü 150 luks, yıkama bölümü 300 luks seviyesinde olmalıdır.


Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Ümran DERELİOĞLU